שירות Cloud Computing SaaS

חוות שרתים

שירות Cloud Computing, או "שירות ענן" כפי שהוא נקרא בעברית, הוא שירות שבו תוכנה, משחק או שירות אחר, רצים על גבי מחשב מרוחק המעביר את הממשק והמידע ישירות אל המחשב של הלקוח. למעשה מדובר, בטכניקה ששורשיה נמצאים עוד בשנות השמונים, אז כל העיבוד הממוחשב היה נעשה על גבי מחשב אחד מרכזי (Mainframe) והמשתמש היה עושה שימוש במסוף "טיפש" (קונסולה).

כאמור, היום מחשוב ענן משמש למגוון רחב של שירותים, החל מהנהלת חשבונות מרוחקת, דרך שמירה ועריכה של מסמכים עם משתמשים אחרים ברחבי העולם (גוגל דוקס) ועד להרצת משחקים כבדים במיוחד על גבי מחשבים בעלי כוח עיבוד מינימלי , כאשר המשתמש מעביר את פקודות הקלט מן המקלדת , הגיימפד או העכבר אל המחשב המרוחק.

שירות מחשוב ענן המספק שירותי תוכנה מרחוק הוא אחד ממיני שירותי ענן הנפוצים ונקרא SaaS שמשמעותו תוכנה כשירות או באנגלית Software as a Service. במאמר הקודם הבאנו לפניכם את סוגי מחשוב ענן הנפוצים.

קיימים מספר מודלים מסחריים של מחשוב ענן

  • שימוש חינמי – המשתמש מקבל גישה אל המחשב המרוחק ללא תשלום נוסף (כדוגמת מרבית שירותי הענן של גוגל)
  • שימוש לפי דרישה – המשתמש מקבל גישה המוגבלת בזמן או מספר שימושים מסוים (לדוגמה – כמות החשבוניות והקבלות שהוא מדפיס בחודש בטרנזילה)
  • שימוש קבוע – במקרה זה המשתמש רוכש רישיון לשימוש בלתי מוגבל. חשוב להבין שתוכנת הענן עצמה אינה נמצאת ברשותו, אל רק הזכות לעשות בה שימוש! (כדוגמת אופיס 365 של מיקרוסופט)

היתרונות של מחשוב ענן

מחשוב ענן הוא בדרך כלל זול יותר מאשר רכישת מוצר מדף, וזאת מכיוון שאין צורך בעיצוב של אריזה או שינוע. בנוסף לכך, המשתמש גם חוסך ברכישה של ציוד קצה, ואין לו צורך בתפעול ובתחזוקה. אם נניח שהוא מבצע פעולה של עריכת וידאו על גבי ענן האינטרנט, הוא לא צריך לקנות מחשב עם כוח עיבוד חזק במיוחד, ויכול להסתפק בקנייה של מחשב חלש , אך שקט (מחשב אולפן)

חסרונות מחשוב ענן תוכנה כשירות

למחשוב ענן יש גם חסרונות, ובראשם, בעיות של אבטחה לקויה כאשר השירותים אינם מאובטחים כיאות. כאשר כל החומר נמצא על המחשב המקומי, המשתמש עצמו אחראי לגיבוי ותחזוקה של המחשב, אבל בענן אין לו שליטה על האספקטים האלו. אם החברה שמציעה את שירותי הענן היא חברה בעלת תקני אבטחה וגיבוי תקולים, המשתמש עשוי לגלות שמתחרה חשף מידע חשוב שלו  או יותר גרוע שכל המידע שלו הלך לאיבוד.

מסיבה זו, מחשוב ענן הוא אמנם פתרון נוח ויעיל, אבל אין הדבר אומר שאפשר להתייחס אליו בכובד ראש, ויש לבדוק בשבע עיניים עם איזו חברת ענן מבצעים עסקים, מומלץ ביותר לעבוד עם חברות שיש איתם נסיון רב של אמינות ומקצועיות ובעיקר אחריות כדוגמת גוגל ו- Salesforce.

 
 
דף בית: אינטרנט כל הזכויות שמורות ל InterSpace Hosting בע"מ Home: Internet