מסחר אלקטרוני - הדור הבא

מסחר אלקטרוני

השלב השני במחזור החיים של מסחר אלקטרוני החל זה לא מכבר, לאחר המפץ הגדול שעבר שוק האינטרנט כולו. בצעירותו, "לפני המבול", העניין המרכזי במסחר אלקטרוני נסב סביב בניית אתרי אינטרנט אטרקטיביים כמה שיותר בעיני הגולשים. חברות ענק לצד חברות סטארט-אפ, כולן שברו את הראש על עיצוב ממשק המשתמש, וחוויית הקנייה האלקטרונית שתהייה דומה ככל האפשר לזו הפיזית, ועוד יותר.

חלפו שנים ספורות, והתמונה כולה השתנתה. המסחר האלקטרוני התבגר בייסורים – והפך ליצור שהושקעו בו מיליוני דולרים, ולא ראו ממנו הרבה. רבים נאלצו לסגור את הבסטה הוירטואלית שלהם, אחרים נאבקו כדי לשרוד.

 

השלב השני
השלב השני החל, והוא מתאפיין בדגשים שונים לגמרי. הרצון והצורך המרכזיים הם להגיע לרווחיות, בכל דרך. קרוב לוודאי שלא נראה צמיחה של 300% בשנה כפי שהיה בעבר, אולם צמיחה של 20% יכולה להיות ריאלית.
טכנולוגיות חדשות נמצאות בתהליכי פיתוח, והן מיועדות לענות על בעיות קריטיות, כמו ניהול הזמנות מבוזר ,תמיכה בתהליכי סחר און ליין.

בדור הראשון של המסחר האלקטרוני,UPSELL ו- CROSSSEL היו נקודות מרכזיות להתמקדות, כיום בדור השני של הסחר האלקטרוני מודלים של תמיכה בחיזוי הביקוש, טכנולוגיות לקביעת מחיר אופטימלי,ניהול תעודות אחריות, החזרים כספיים והחזרות לוגיסטיות של מוצרים למלאי דורשים תשומת לב רבה.

קבלת הזמנה בזמן אמת
על פי גארטנר, פיתוח טכנולוגי של קבלת הזמנה בזמן אמת יכול להגדיל את שביעות הרצון מההזמנה ואת רמת הדיוק של אספקתה. אמנם, חברות רבות נאבקות עדיין באחזקת מלאי למשלוח של פריט בודד, אולם עסקים אשר מדובר בהם בנפח הזמנות גדול, מחכים לטכנולוגיה כזו עבור שרשרת האספקה וניהול המלאי שלהם. פיתוח כזה יסייע להם להימנע מחוסרים ומעודפים כאחד.
חברות מנוסות משתדלות להפוך כמה שיותר תהליכים לאוטומטיים, ולחסוך בעבודה ידנית, בעיקר בכל הקשור למה שקורה לאחר המכירה, לאחר שהמוצר כבר נשלח ליעדו.

שינוי בהרגלי הצריכה המקוונים
שינויים היו גם בגזרת המוצרים והצרכנים. בעוד בשלב הראשון שלטו בשוק המכירות המקוונות ספרים, נסיעות, מחשבים, מוזיקה ומכירות פומביות. כל אלה היוו 75% מהמכירות. כעת צופים כי אלה יהוו כ 50% מהמכירות, והצרכנים ירחיבו ויגוונו את רכישותיהם גם לתחום הביגוד, הפארם, התקשורת ולתחומים נוספים – ראו למשל התאוששות מסוימת בגזרת הצרכניות המקוונות, לאחר ההתרסקות הגדולה שלה.

קונים ברשת ואוספים בחנות הפיזית
בנוסף לקניית מוצרים מסוגים שונים, ייהנו הקונים מריבוי ערוצי קנייה. זהו טרנד שהולך ומתפתח. חברות כמו Best Buy ו Circuit City צוברות ניסיון בשימוש במערכות המאפשרות ללקוח להזמין מוצרים באופן מקוון, ולאספם בחנות פיזית, במו ידיהם. רשתות שיווק של ציוד משרדי כמו Staples, Office Depot ו Office Max גם כן עושות שימוש באופן דומה של קנייה. חברת Staples למשל תדווח בקרוב כי 86% מלקוחותיה החדשים מערבים בקניותיהם מסחר אלקטרוני בצורה כזו או אחרת. האתגר הוא בהשגת מידע רלוונטי באמצעות ערוץ קנייה אחד עבור ערוץ קנייה שני, ולשפר את התיאום בין הערוצים למקסימום אפשרי.

בעוד Levi Strauss "חטפו אש" משותפיהם הקמעונאים לאחר שמכרו ג'ינס און ליין בשלב המוקדם של המסחר האלקטרוני, הפחד מפני התנגשות בין ערוצי הקנייה השונים הולך ונמוג. עובדה זו פותחת פתח ליצרנים למכור ישירות לצרכנים על בסיס מוגבל, ועושים זאת בין היתר Levi, Mattel, Fisher-Price, Sony, ועוד.

הכותב הוא מנכ"ל חברת הייעוץ Global Marketplace Consulting Ltd .
לתגובות: idolevi@yahoo.com, www.glmp.co.il.

 
דף בית: אינטרנט כל הזכויות שמורות ל InterSpace Hosting בע"מ Home: Internet